USA kraj więzień…

Socjalistyczne rządy często posiadają rozbudowany system więziennictwa. U szczytu „świetności” przed II wojną światową sowiecki gułag więził 800 na 100.000 mieszkańców Kraju Rad.

Dzisiaj USA więzi około 743 na 100.000 swoich obywateli — łącznie jest około 2,3 mln więźniów. Przy uwzględnieniu osób na zwolnieniu warunkowym systemowi więziennictwa podlega ponad 7 milionów osób. Z grubsza 70% z nich jest rasy innej niż biała, 92% to mężczyźni. 1 na 11 Afroamerykanów znajduje się w więzieniu lub na zwolnieniu warunkowym. Tylko 7,9% więźniów federalnych popełniło przestępstwa z użyciem przemocy. Liczba więźniów ukaranych w związku z narkotykami wzrosła 12-krotnie od 1980 r. Stany Zjednoczone mają największą na świecie populację więźniów. Wskaźnik uwięzienia w tym kraju jest siedmiokrotnie wyższy niż w innych podobnych krajach np. Kanadzie, Australii i państwach Unii Europejskiej.

Źródło: Justice Policy Institute Report: Punishing Decade, & U.S. Bureau of Justice Statistics Bulletin NCJ 219416 – Prisoners in 2006

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *