Dlaczego mimo „wydrukowania” miliardów dolarów w USA nie ma jeszcze hiperinflacji

Kiedy Ben Bernanke rozpoczął programy Quantitative Easing generalnie obawiano się, że wchodzące na rynek miliony dolarów spowodują ogromną inflację. Program miał służyć rozruszaniu gospodarki, która pogrążyła się w recesji oraz odblokowania rynku kredytowego — bo przerażone sytuacją banki przestały pożyczać nawet sobie nawzajem pieniądze.

Po dwóch turach programów QE efekty są mizerne, na szczęście nie doszło do przewidywanej hiperinflacji… Fakt, że złoto przebiło historyczne szczyty, ale obecnie jest już znacznie poniżej rekordów.

Światło na to, w jaki sposób FED „uchronił” amerykańską gospodarkę rzuca artykuł w witrynie EconomicPolicyJournal.com. Okazuje się, że od czasu rozpoczęcia QE, banki deponują swoje „nadmiarowe rezerwy” w FEDzie, ponieważ dostają za to oprocentowanie, które wielokrotnie przekracza oprocentowanie 3 miesięcznych T-bills. Kiedy program QE się zaczynał, rezerw tych było zaledwie kilka milionów, a obecnie jest 1,6 bln USD.

W jaki sposób program QE ma rozruszać ekonomię amerykańską, jeśli bankom opłaca się trzymać tak ogromne kwoty w FEDzie…?

 

This entry was posted in Gospodarka. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *